Finská sauna

Finská sauna je jednou z největších v Brně! Na ploše o rozloze 36 m2 můžete nechat své tělo zrelaxovat, užít si příjemný čas ve společnosti přátel, nebo jednoduše mít chvilku jen pro sebe. V naší sauně Vám fázi zahřívání zpříjemní relaxační hudba a decentní uklidňující osvětlení.

Pokud Vás zajímá něco málo o historii saunování, přečtěte si více zde

Rezervace

Otevírací doba:
Pondělí až neděle: wellness od 10.00 do 22.00 hodin, sauny od 16.00 do 22.00 hodin.

Rezervace na telefonu: +420 515 557 557 a nebo prostřednictvím formuláře níže

Kontaktní údaje


Odeslaním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů

ÚČINKY A BENEFITY FINSKÉ SAUNY

Sauna má prokazatelně blahodárné účinky na psychiku člověka i regeneraci celého organismu. Princip saunování spočívá v důkladném prohřátí celého těla a jeho následném prudkém ochlazení. Teplota vzduchu se u naší klasické sauny pohybuje kolem 90°C.

Délka pobytu v sauně je pro každého individuální - platí pravidlo být v sauně tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Dospělí by neměli překračovat 15 minut. Po prohřátí v sauně je potřeba tělo ochladit – u nás, v EFI Wellness Brno, můžete využít ochlazovací sprchy a vědra s ledovou vodou. Ohřátí a ochlazení je dobré cca 3x prostřídat. Saunování je vhodné provádět pravidelně, alespoň jedenkrát týdně.

Pokud máte nějaký zdravotní problém, měli byste se poradit s lékařem a zjistit, zda je pro vás sauna vhodná s ohledem na váš zdravotní stav.

Zásady správného saunování

Ideální je do sauny chodit pravidelně, alespoň jednou týdně, a to nejlépe v podvečer. K nám do EFI Wellness Brno si nemusíte brát nic s sebou – vše pro Vás máme v ceně vstupného připraveno. Jak ručníkový servis, tak župan a zásobu prostěradel. V našem EFI Wellness v Brně je Vám k dispozici voda, čaj, káva a ovocný bar. Doplňovat pitný režim je během saunování nesmírně důležité. Ideálním prostředkem proti dehydrataci je pramenitá voda bez bublinek, která je Vám samozřejmě k dispozici.

Poprvé do sauny

 • Vydáte-li se poprvé do sauny, nebojte se informovat u našeho školeného personálu o konkrétních pravidlech saunování v našem EFI Wellness Brno. Standardně má každý podnik svůj vlastní „kodex saunování“, kterým byste se měli řídit. V ideálním případě by měli návštěvníci do sauny chodit nazí, z mravních důvodů se však ve většině wellness center doporučuje ručník, prostěradlo nebo plavky (zde jsou doporučení kontroverzní; jedni tvrdí, že s plavkami do sauny můžete bez problémů, jiní upozorňují na možné vyrážky způsobené oděvem, jenž může pokožku dráždit).
 • Pravdou je, že by kůže měla v sauně volně dýchat, proto je ideální zakrýt intimní partie třeba ručníkem a nerušeně relaxovat.
 • Před vstupem do sauny se důkladně omyjte mýdlem a teplou vodou a osušte ručníkem. Do sauny byste měli vstupovat bez šperků a bižuterie na obličeji i na těle.
 • Jste-li v sauně poprvé, nesnažte se srovnat krok s otrlými saunaři. Někomu stačí pět minut, jiný bez mrknutí oka vydrží patnáct. Nesrovnávejte se tedy a naslouchejte vlastnímu tělu. Bude-li vám velké horko, nebo zamotá-li se vám nedej bože hlava, je to signál pro okamžité opuštění místnosti a zchlazení organismu.

Během saunování

 • V sauně z hygienických důvodů ulehněte na ručník nebo prostěradlo.
 • Nejlepší poloha pro saunování je vleže, aby nedocházelo k velkému rozdílu teplot mezi hlavou a dolními končetinami. Velký rozdíl teploty není pro lidský organismus přirozený a dochází při něm k velkému namáhání termoregulačních mechanismů. Jelikož naše finská sauna v EFI Wellness Brno disponuje rozlohou 36m2, tak věříme, že zde najdete dostatek prostoru pro odpočinek.
 • Saunování by mělo být příjemnou relaxací, proto pokud se vám bude špatně dýchat nebo vás začnou pálit některé části těla, opusťte místnost a dopřejte si ochlazení.
 • Jestliže při saunování ležíte, nejprve se opatrně posaďte a teprve po chvíli opusťte saunu, aby nedošlo ke kolapsu z prudké změny polohy.

Po saunování

 • Ochlazení je vhodné provádět postupně.
 • Po ochlazení a osušení je nutná dostatečná relaxace v odpočívárně (časté a rychlé střídání pobytu v sauně a ochlazování není vhodné).
 • Po saunování nepijte alkohol.

Saunování a jeho účinky na organismus

Saunování je odpočinek, relaxace, péče o zdraví a pokožku. Saunování má vliv na celou řadu tělesných orgánů, např. na kůži, na kardiovaskulární systém, na neurovegetativní systém, na pohybový aparát, ale zejména na dýchací cesty a psychiku.

Psychika

Sauna uvolňuje a odlehčuje napětí, zmenšuje úzkost a agresivitu a přitom povzbuzuje. Při pobytu v sauně se vyplavuje endorfin, hormon štěstí, který podporuje dobrou náladu. I proto má saunování výrazný vliv na tzv. neurovegetativní systém: po sauně se dobře spí, saunování odstraňuje migrénové bolesti, vede k osvěžení a uklidnění, k útlumu předchozího vzrušení, k ústupu tísnivých pocitů, nervozity, neklidu a nechutenství.

Péče o pokožku

Zejména ženy si oblíbily parní lázně pro jemnost a pozitivní účinky na pokožku. Vlhké teplo rozšiřuje cévy, póry a zvyšuje absorpci kyslíku. Veškeré nečistoty a toxiny jsou odbourávány ven z těla, proto kůže a pleť získává jemný a hebký vzhled. Pobytem v parní lázni tak lze oddalovat stárnutí kůže, díky lepšímu krevnímu oběhu dochází totiž k jejímu zpevňování. Zvýšeným prokrvením přispívá i k výživě vlasových kořínků, čímž pomáhá k jemnosti a hebkosti vlasů.

Pozitivní účinek na orgány v břišní dutině

Pobyt v sauně může přispět k zlepšení chronického zánětu žlučníku, slinivky břišní, tenkého i tlustého střeva a do jisté míry pozitivně ovlivní i průběh vředové nemoci, zejména v její počáteční fázi. Saunováním se nehubne, dochází pouze k pocitu ulehčení.

Rehabilitace po úrazech

Mezi další výčet přínosů pravidelného saunování se řadí rehabilitace po úrazech, při doléčování obrn končetinových nervů, rehabilitace plotýnkových syndromů, zánětů šlach a svalů z přetížení. Také dochází ke zmenšení obtíží u artróz a revmatismu. Končetiny se lépe prokrví, což uvítáte, pokud vás trápí studené nohy.

Prevence nachlazení

Vlivem saunování totiž dochází k rychlejšímu odstraňování hlenu s nabalenými mikroby, k uvolnění hladkého svalstva a tím zlepšení dechu a ke zvýšení tvorby obranných látek (imunoglobinu A) přímo na sliznici. Hladina této látky se udržuje až 7 dnů po saunování. Proto bychom v rámci prevence měli navštěvovat saunu alespoň jednou týdně.

Dalším projevem vybuzení obrany těla je pokles krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie. Přirozeně posílený organismus je odolnější vůči běžným infekcím. V období chřipkové epidemie takový člověk buď vůbec neonemocní, nebo je průběh nemoci podstatně lehčí.

Chronické nemoci a alergie

Lékaři doporučují saunování především pacientům s chronickými onemocněními, jako je astma nebo chronický zánět průdušek či chronický zánět dýchacích cest. Saunování poskytuje úlevu také osobám s rozedmou plic a je vhodné v rekonvalescenci po akutních zánětech horních cest dýchacích a zánětech plic. O vhodnosti návštěv sauny ovšem rozhoduje lékař, proto s ním konzultujte své možnosti.

Fáze ohřátí a ochlazení

V průběhu saunování jsou využívány dva základní principy působení na lidský organismus. Fáze ohřátí a fáze ochlazení. Každá tato etapa působí specifickým způsobem, je však nutné projít vždy oběma fázemi, tak aby celý proces saunování navodil požadovaný efekt i pocit, a aby nedocházelo k negativním účinkům.

Účinky saunování ve fázi ohřátí lidského těla

• saunování zvýší nárůst tělesné teploty (pokožka +10°C, nitro +1°C)
• zvýší látkové výměny v kůži a vylučování potu
• zvýší vylučování nečistot z pokožky
• normalizuje krevní tlak
• zlepší prokrvení pokožky
• uvolňuje svaly a psychické napětí.

Účinky saunování ve fázi ochlazení lidského těla

• normalizace tělesné teploty
• okysličení krve
• povzbuzení funkce ledvin
• zklidnění srdečního tepu
• posílení okrajových krevních cév
• psychické povzbuzení
• pocit osvěžení

Ze sauny nespěchejte

Po posledním ochlazení se krátce osprchujte vlažnou vodou. Použití mýdla nebo šamponu na závěr není vhodné, může dojít k podráždění pokožky. Po osušení setrvejte v naší krásné odpočívárně a doplňte tekutiny. Naprosto nevhodné je hned opustit wellness nebo se dokonce pustit do nějaké fyzicky náročné aktivity. Tělo potřebuje nějaký čas, aby se srovnalo na okolní teplotu a vypořádalo se s procesem saunování.

Zdroj: www.medivize.czvseosaunovani.cz

Kde nás najdete

Kontakty

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Napište nám

Odeslaním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů
* Všechna pole jsou povinná.